معرفي بنياد فرهنگي حضرت مهدي موعود عليهالسلام قم

معرفي بنياد فرهنگي حضرت مهدي موعود عليهالسلام قم

ضرورت تأسيس:

انديشه «مهدويت» به دليل دارا بودن ويژگي هاي منحصر به فرد بسيار، يكي از توان-مندترين عوامل رشد جامعه ديني ما است. طرح درست و گسترش اين فرهنگ نوراني در جامعه، باعث رشد، بالندگي هر چه بيشتر جامعه و حفظ آن از فرو غلتيدن در فسادها و تباهي ها است.
مهدويت، از مظلوم ترين مسائل بوده است، چه پيش از انقلاب و چه پس از آن، پيش از انقلاب اسير كج فكري برخي گروه ها بود و پس از آن نيز ترس از اتهام انتساب به گروه هاي انحرافي، براي بازداشتن و انزواي افراد كافي بود، ولي در چند سال اخير، با كوشش برخي مراكز و با به ميدان آمدن تني چند از افراد شناخته شده و همراه و هماهنگ با انقلاب اسلامي، اين سد غربت شكسته شد و اين مسأله از انزوا خارج گرديد.البته آن گونه كه شايستة است، به آن پرداخته نشد و در نتيجه بيش از دو دهه ركود بر اين مباحث سايه انداخت. اين ركود، تنها با تلاش مضاعف همه نهادها، مسؤولان، پژوهشگران و انديشمندان جبران مي شود.
كوتاهي و كم كاري در اين امر مقدس و خطير، از يك سو زمينه ساز بروز خرافات و سطحي نگري واز سوي ديگر موجب در دست گرفتن اين مقوله سترگ به وسيله افرادي ناشايست كم دانش و يا بي دانش شده است.از اين رو بايسته است، حوزه علميه به عنوان متولي اين امر گام هاي جدي تري در اين راه بردارد و با تقويت مركز تخصصي و مشاركت و نظارت بر مراكزي كه در اين جهت فعاليت مي كنند، به آموزش و پژوهش در اين عرصه و سپس ارائه و تبليغ آن در داخل و خارج كشور همت گمارند، چه اينكه اگر حقيقت تبيين و تقويت نشود ، باطل تعزيه گردان مي شود!!
شمع فروزنده چو پنهان شود شب پره بازيگر ميدان شود بنياد فرهنگي حضرت مهدي موعود عليه السلام در سال 1379 به پيشنهاد حجة الاسلام و المسلمين محسن قرائتي و با همكاري برخي از شخصيت هاي علمي و فرهنگي و موافقت مقام معظم رهبري حضرت آيت الله خامنه اي -دام ظله العالي- تأسيس گرديد اين بنياد در سال 1380 با هدف گسترش و تعميق فرهنگ مهدويت در سطح جامعه (به ويژه نسل جوان و فرهيخته) و تربيت مبلغ، پژوهشگر و مدرّس مباحث مهدويت و به منظور پشتوانه علمي و فرهنگي - با كسب مجوز از شوراي عالي حوزه علميه قم- مركز تخصصي «امامت و مهدويت» را در قم راه اندازي كرد.

محور فعاليت ها:

محور اول: آموزش

1. آموزش تخصصي ويژه طلاب حوزه علميه ؛ دانش پژوهان پس از قبولي در آزمون كتبي و مصاحبه علمي، طي مدت سه سال و گذراندن 60 واحد درسي تخصصي، 15 واحد عمومي، 18 واحد پيش نياز، 8 واحد مطالعاتي، 8 واحد گرايش و 4 واحد پايان نامه در مقطع سطح 3 حوزه(كارشناسي ارشد) فارغ التحصيل مي شوند. تا كنون بيش از 140 نفر پذيرش و 70 نفر، فارغ التحصيل شده اند . برخي از عناوين آموزشي عبارتند از:

‹‹ تاريخ تحليلي اسلام، امامت عامه و خاصه، مباني اعتقادي مهدويت، مهدويت در قرآن ، تاريخ عصر غيبت، مستشرقين و مهدويت، فرجام شناسي، فرقه ها و جريان هاي انحرافي ، مهدويت و مسائل جديد كلامي، منجي در اديان، منبع شناسي، حديث شناسي، جهاني شدن و جهاني سازي ، آسيب شناسي ، شبهه شناسي و...››.

2. آموزش كوتاه مدت: به منظور گسترش و تعميق فرهنگ مهدويت در ميان عموم جامعه و پاسخ گويي به نيازهاي فكري و اعتقادي آنها و مقابله با شبهات و افكار انحرافي بخش آموزش كوتاه مدت راه اندازي ومباحث مهم مهدويت در سطوح مختلف آموزش داده شد. تا كنون بيش از 90 مركز حوزوي ، دانشگاهي، نظامي و ... اين دوره را گذرانده اند. مركز آماده ارائه اين دوره ها براي عموم علاقه مندان است
3. آموزش مكاتبه اي: علاقمندان فراگيري مباحث مهدويت، مي توانند با اين بخش تماس گرفته و تقاضاي خود را اعلام كنند. پس از ثبت نام، جزوات و كتاب هاي آموزشي به همراه نوار كاست يا CD ، به نشاني ايشان ارسال مي گردد و بعد از گذراندن مباحث، امتحان به عمل مي آيد.
4. مركز آموزش مجازي مهدويت؛ با توجه به گسترش فن آوري اطلاعات و لزوم فراگيري مباحث مهدويت، مدرسه مجازي مهدويت در سه بخش تأسيس گرديد:
بخش اول: آموزش در سطوح مختلف عمومي شامل مباحث آموزشي كوتاه مدت؛
بخش دوم: آموزش نيمه تخصصي؛ شامل برخي از عناوين تخصصي مهدويت و پاسخ به شبهات؛
بخش سوم: آموزش تخصصي؛ شامل مباحث سطح 3 (كارشناسي ارشد)

همچنين دوره هاي ويژه اي براي اقشار مختلف مانند: دانشجويان، اساتيدو.... برگزار مي گردد. تا كنون بيش از سه هزار نفر در بخش كوتاه مدت ثبت نام كرده و آموزش ديده اند.
علاقه مندان جهت ثبت نام در دوره كوتاه مدت مي توانند به نشاني ذيل مراجعه كنند.
WWW.MAHDAVIAT.NET
WWW.I MAMMAHDI-S.COM
و مشتاقان مراكز علمي و فرهنگي با تماس با اين مركز، مي توانند به صورت گروهي اين دوره را بگذرانند. بخش پژوهش مجازي و بهينه سازي و ساماندهي امور پژوهشي، در آينده راه اندازي خواهد شد.

محور دوم: پژوهش

با توجه به اهداف بيناد فرهنگي حضرت مهدي موعود عليه السلام و مركز تخصصي مهدويت - به منظور ايجاد زمينه مناسب جهت پژوهش در موضوعات گوناگون مهدويت و ساماندهي آن، معاونت پژوهش شكل گرفت.
بعضي از فعاليت هاي پژوهشي به شرح ذيل است:
1. پژوهش¬هاي كلان نگر درعرصه مهدويت؛
2. شناسايي و طرح عرصه هاي جديد پژوهش؛
3. ارائه مشاوره در زمينه پايان نامه هاي كارشناسي و كارشناسي ارشد و دكترا و ديگر تحقيقات حوزوي و دانشگاهي؛
4. پشتيباني علمي كانون هاي فرهنگي؛ دانشگاهي و حوزوي؛
5. رشد توان مندي علمي دانش پژوهان مركز تخصصي مهدويت؛
6. گروههاي تخصصي پژوهش درعرصه هاي مختلف (نظير نقد آثار غرب درباره آخرالزمان و ...)؛
7. بررسي و نقد رسانه ها، صدا و سيما و مطبوعات؛ به همراه ارائه پيشنهادها و موضوعات كارشناسي، جهت ارتقاي كمي و كيفي برنامه ها و آسيب شناسي¬ها
8. انجام پژوهش¬هاي ميداني؛ جهت آسيب شناسي و گسترش و تعميق فرهنگ مهدويت.

پايگاه اطلاع رساني مهدويت(سايت):
در جهت گسترش فرهنگ مهدويت، با بهره گيري از فن آوري هاي جديد، «پايگاه اطلاع رساني مهدويت» با موضوعات متنوع ، در سال 1381 راه اندازي گرديد. از مهم ترين بخش¬هاي اين پايگاه
1- ارائه اطلاعات مربوط به كتاب¬ها، مقالات و پايان نامه هايي است كه در اين زمينه نگارش يافته است.
2-مقالات فصلنامه تخصصي انتظار، در اين سايت قابل دسترسي است. در بخش ديگر سايت.
3- متن كامل كتاب¬هاي منتشرشده بنياد در اختيار علاقه¬مندان قرار مي گيرد.
4- ميزگرد از ديگر بخش¬هاي اين پايگاه است كه كاربران علاقمند به موضوعات مهدوي را قادر مي سازد تا در اين بخش با هم به گفت وگو بپردازند.
5-بخش مسابقه پايگاه نيز فعال بوده و هر ماه به برندگان جوايزي اهدا مي گردد.
6- بخش «مهديه» كه حاوي سخنان استادان كارشناس درعرصه مهدويت بوده و مورد استقبال بسياري قرار گرفته است.
بانك اطلاعات : شامل ده ها نرم افزار در منابع و متون مهدويت و.. ..
كتابخانه تخصصي مهدويت: كتابخانه اي غني شامل صدها عنوان كتاب و نشريات مختلف فارسي و عربي و پايان نامه ها.
كتابخانه الكترونيكي جامع مهدويت: ارائه متن كليه كتاب¬ها و منابع مهدويت با نمايه گذاري موضوعي، از طريق پايگاه اطلاع رساني مهدويت به همراه ارائه نرم افزار (در دست اقدام).
دانشنامه الكترونيكي: تبيين اعلام ، معارف و اماكن و اصطلاحات روز و موضوعات مربوط به مهدويت (به صورت الكترونيكي و ارائه CD)

تدوين و تأليف:
، بنياد تا كنون 30 عنوان كتاب و پايان نامه با موضوعات مهدويت براي سطوح مختلف سني تدوين، تاليف و چاپ نموده است ؛ از آن جمله: زنان در حكومت امام زمان عليه السلام ، نگاهي دوباره به انتظار، از حسين عليه السلام تا مهدي عليه السلام ، حضرت مهدي عليه السلام در سنت نبوي، حكومت جهاني امام عصر عليه السلام ، امام مهدي عليه السلام در حديث ثقلين، فرهنگنامه مهدويت، نگين آفرينش، نينوا و انتظار، انتظار پويا، آينده جهان ، دكترين مهدويت ، درسنامه مهدويت، ضرورت طرح مباحث مهدويت، امام مهدي عليه السلام در قرآن، امام مهدي عليه السلام در روايات شيعه و سني، انديشه مهدويت و آسيب ها، مهدي ستيزان، شميم و... مي باشد. جهت خريد و سفارش با بخش انتشارات تماس حاصل نماييد.

كتاب شناسي جامع، جهت معرفي منشورات مهدويت:
اين پروژه به بررسي بيش از 3300 عنوان كتاب، پايان نامه و مقاله با موضوع مهدويت پرداخته است. محصول اين كار در اسفند ماه 1383 با عنوان ‹‹ مرجع مهدويت›› به همراه لوح فشرده عرضه گشته است . همچنين در پايگاه اطلاع رساني انعكاس يافته و به روز مي¬گردد. بررسي نسخه هاي خطي و آثار جديد، قسمت بعدي اين پروژه است.

فصلنامه انتظار:
يكي از دستاوردهاي مهم و با بركت بنياد فرهنگي حضرت مهدي موعود عليه السلام ، فصلنامه علمي _ تخصصي «انتظار» است اين نشريه حاصل تلاش جمعي از فرهيختگان و اساتيد حوزه و دانشگاه است و از سوي مركز تخصصي مهدويت قم تدوين و منتشر مي شود.
فصلنامه مزبور عهده دار مباحث و موضوعات مهدويت به طور علمي و دقيق بوده و تا كنون 16 شماره آن منتشر شده است . دو ويژه نامه دكترين مهدويت و عدالت مهدوي نيز از جمله شمارگان فصلنامه مي باشد.

بروشور:
بنياد براي ارائه معارف مهدويت به صورت فراگير و مختصر تا كنون مبادرت به تدوين و تنظيم چند بروشور كرده است:
1. امام مهدي عليه السلام و رشد تربيت انسان ،
2. انتظار و عاشورا،
3. درعصر غيبت تكليف چيست؟
4. سيماي مهدي عليه السلام ، سيرت مهدي عليه السلام ،
5. چلچراغ امام مهدي عليه السلام ،
6. در انتظار خورشيد،
7. امام مهدي عليه السلام در يك نگاه،
8. مهدي ياوران و... ،

ياوران افتخاري
جهت انجام فعاليت¬هاي مهدوي و گسترش فرهنگ مهدويت، بخشي به نام «ياوران افتخاري فرهنگ مهدويت» تشكيل شده است. علاقه¬مندان در زمينه هايي كه داراي توانمندي هستند مانند: رايانه ،امور هنري و... با ياري و راهنمايي اساتيد مركز تخصصي مهدويت ، مي توانند، به فعاليت بپردازند.

پاسخ به سئولات
از جمله فعاليت¬هاي مركز، پاسخ به پرسش¬ها و شبهات در موضوع مهدويت و مباحث مربوط به آن است و تا كنون به صدها پرسش در اين زمينه به صورت مكتوب و تلفني پاسخ داده شده است. اين بخش آمادگي دارد به كليه پرسش ها و شبهات دريافتي، به صورت تلفني، مكاتبه اي و ازطريق اينترنت پاسخ دهد.
در همين راستا مركز اقدام به انتشار برگه هاي پست جواب قبول نموده است. كه علاقه¬مندان مي تواند پرسش ها و شبهات خود را مطرح كرده و بدون پرداخت هزينه ايي به صندوق پستي انداخته و پاسخ هاي خود را دريافت نمايند.

محور سوم:

تبليغ و ارتباطات:
جهت گسترش و نشر فرهنگ صحيح مهدويت و تعميق آن در سطوح مختلف جامعه، «معاونت تبليغ و ارتباطات» بنياد فعال بوده و در موارد ذيل فعاليت مي كند:
1. اعزام مبلغ و كارشناس: كارشناسان مركز تخصصي مهدويت - در حين تحصيل و يا بعد از فراغت از آن- با توجه به نوع مخاطب، به گروه¬هاي تخصصي تقسيم شده و به مراكز علمي و فرهنگي اعزام مي شوند. تا كنون در بيشتر دانشگاه هاي كشور، مدارس، حوزه هاي علميه، همايش هاي استاني و بين المللي ، صدا و سيما، اردوگاه ها ، مراكز نظامي و انتظامي و... در مناسبت هاي مختلف، اعزام شده و با برپايي جلسات سخنراني ، پرسش و پاسخ ، كلاس¬هاي كارورزي و كارگاهي، به نشر معارف مهدويت پرداخته اند. رايزني با مراكز علمي، مساجد ، صدا و سيما و .... جهت اعزام كارشناس و مشاوره ادامه دارد.
2. كانون¬هاي دانشجويي: به منظور ايجاد فضاي معطر «انتظار» در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالي، با مشاركت نهاد مقام معظم رهبري، سازمان بسيج دانشجويي ، جهاد دانشگاهي و ديگر نهادهاي دانشجويي به همت دانشجويان عزيز، «كانون مهدويت» تأسيس شده ودر زمينه هاي زير فعال بوده است:
برگزاري جلسات سخنراني، پرسش و پاسخ ، نقد فيلم هاي مرتبط با موضوع مهدويت ، آموزش كوتاه مدت حضوري، اينترنتي و كلاس¬هاي كارگاهي و پژوهشي معرفي كتاب¬ها و منابع معتبر و برنامه مدون به همراه سرفصل هاي مطالعاتي و برپايي اردوي زيارتي به مسجد مقدس جمكران و...
3. مسابقات: بنياد و مركز تخصصي قم جهت ايجاد انگيزه در افراد، براي مطالعه و كسب شناخت و ارتقاي سطح معرفت عمومي درباره امام زمان عليه السلام ، تا كنون اقدام به برگزاري بيش از ده مسابقه سراسري متنوع، براي اقشار مختلف - همراه با جوايز ارزنده - نموده است.
4. امور هنري: با توجه به اينكه دنياي امروز، دنياي تصوير و رسانه است بنياد با ارائه موضوعات مناسب و متنوع به هنرمندان، آنان را به فعاليت درعرصه مهدويت تشويق كرده است وهمچنين جلسات متعددي با ارباب هنر و انديشه داشته و هنرمندان را براي نگارش فيلمنامه و نمايشنامه به سوي موضوعات مهدوي رهنمون ساخته است.
5. ارتباط با رسانه ها: به منظور ترويج مباحث مهدويت و پاسخ گويي به شبهات مطرح شده، بنياد و مركز تخصصي مهدويت، با تشويق و ترغيب اساتيد و دانش پژوهان خود، براي ارائه مقالات در مطبوعات و معرفي كارشناسان به صدا و سيما (در برنامه هاي متعدد و شبكه هاي مختلف) و نيز راهنمايي و تشويق سازندگان برنامه هاي صدا و سيما ....، گامي ديگر در بسط فرهنگ انتظار برداشته شده است.
6. توليد ابزار صوتي و تصويري : توليد و پخش كاست وCD براي اقشار مختلف جامعه، از ديگر اقدامات مي باشد كه گلچين مولودي خواني مداحان مطرح و مناجات حضرت ولي عصر(عج) به بازار عرضه گرديد.
7. غنا بخشي جشن هاي نيمه شعبان و نهم ربيع الاول: بنياد با چاپ پوستر ، بروشور و مشاركت در اين جشن ها اقدامات مختلفي صورت داده است.
8. اردوگاه ياوران حضرت مهدي عليه السلام : مسجد مقدس جمكران تجلي گاه ياد و نام حضرت ولي عصر عليه السلام و مورد توجه عاشقان حضرت مهدي عليه السلام بوده و هست، بنياد جهت ايجاد فرصت و فضاي مناسب و ارتقاي سطح معرفتي و عاطفي زائران و اسكان آنها، اقدام به احداث اردوگاهي در كنار مسجد مقدس جمكران براي نسل نو- بويژه دانش آموزان و دانشجويان- نموده است.
اين بناي عظيم در زميني به مساحت ده هزار متر مربع در حال احداث است. آرزومنديم با عنايات حضرت ولي عصر عليه السلام و كمك مؤمنان در آينده نه چندان دور شاهد بهره برداري از آن باشيم.

آدرس بنياد فرهنگي حضرت مهدي موعود عليه السلام :
تهران خيابان شريعتي- خيابان ملك- نبش خيابان شهيد يوسفيان- پلاك 1
ص.پ 355-15655
تلفن 88408419
فاكس 88408024
آدرس مركز تخصصي مهدويت:
قم- خيابان شهداء(صفائيه)- كوچه 22(آمار)بن بست شهيد عليان- مركز تخصصي مهدويت
ص. پ 119 - 37135
تلفن 7737801-7740297- 7833770
فاكس 7737160- 7749565
آدرس سايت: WWW. IMAMMAHDI-S.COM
پست الكترونيكي: info@IMAMMAHDI-S.COM
جهت خريد و سفارش كتب مهدويت و اشتراك فصل نامه انتظار، با واحد انتشارات تماس بگيريد و مبلغ كتاب را به حساب جاري 3489 و يا سيبا 0101784765003 بانك ملي شعبه حجتيه قم كد 2711 به نام بنياد فرهنگي حضرت مهدي موعود عليه السلام واريز كرده و اصل فيش را به همراه آدرس پستي خود، و نام كتاب يا مجله به آدرس مركز تخصصي مهدويت قم ارسال نماييد.

نظرات

ارسال نظر

* فیلدهای ستاره دار حتما بایستی مقدار داشته باشند.