نظرات عالمان اهل سنت در مورد امام زمان (عج)

نظرات عالمان اهل سنت در مورد امام زمان (عج)


امام زمان بحثی است كه درهمه ادیان و مذاهب مطرح است. و همگی منتظر یك منجی هستند البته برخی تصور می كنند كه در اسلام فقط شیعه است كه این گونه به امام مهدی علیه السلام اعتقاد دارند . حال اینكه اهل تسنن نیز به وجود امام زمان(عج) معتقدند . حال نظرات برخی از علمای آنها را بیان می نماییم.

1- ابن حَجَر هَیتَمی شافعی:

ابوالقاسم، محمد، الحجة، او پس از درگذشت پدرش پنج ساله بود. خداوند در همین سن، به او " حكمت ربّانی" را عطا كرد. او را " قائم منتظر" گویند. اخبار متواتِرَه رسیده است كه مهدی (ع ) از این امت است. و عیسی (ع) از آسمان فرود خواهد آمد، و پشت سر مهدی (ع ) نماز خواهد خواند.(1)

2- عمادالدین ابن كُثَیر دمشقی:

مقصود از پرچمهای سیاه( كه در روایات مهدی (ع ) ذكر شده است) ، پرچمهای سیاهی نیست كه ابومسلم خراسانی برافراشت، و دولت بنی امیه را ساقط كرد، بلكه مقصود، پرچمهای سیاهی است كه یاران مهدی (ع ) خواهند آورد.(2)

3- ابن ابی الحدید مدائنی:

میان همه فِرَقِ مسلمین اتفاق قطعی است، كه عمردنیا، و احكام و تكالیف پایان نمی پذیرد، مگر پس از ظهور مهدی.(3)

4- صدر الدین قونیوی:

پس از مرگ من، آنچه از كتابهایم كه درباره طب و حكمت است، و همچنین كتابهای فلسفه و فلاسفه، همه را بفروشید، و پول آن را به فقرا صدقه بدهید. و كتابهای تفسیر و حدیث و تصوف را در كتابخانه نگاه دارید. در شب اول مرگ من، هفتاد هزار بار كلمه توحید( لا اله الا الله ) را بخوانید، و سلام مرا به مهدی (ع) برسانید.(4)

5- محمد بن بدرالدین رومی:

خداوند، به وسیله حضرت محمد(ص) نبوت تشریعی را ختم كرد، و دیگر تا روز قیامت پیامبری نخواهد آمد. همچنین خدا، به وسیله فرزند صالح پیامبر،همو كه دارای نام پیامبر(محمد) و كینه پیامبر( ابوالقاسم) است، ولایت تامه، و امامت عامه را ختم خواهد كرد. و این ولی، همان كس است كه مژده داده اند كه زمین را چنانكه از جور و ستم لبریز شده باشد، از عدل و داد لبریز بسازد. و ظهور او به ناگهان اتفاق بیفتد.

خداوندا! این همه پریشانی و گرفتاری را، از این امت، به بركت ظهور و حضور او، برطرف فرما! اِنَّهُم یرَونَهُ بَعیداً وَ نَراهُ قَریباً . كسانی ظهور او را بعید و ناشدنی می پندارند و ما آن را شدنی و نزدیك می دانیم.(5)

6- جلال الدین سیوطی:

احمد حَنبَل، و ابوعیسی تِرمِذی، و حافظ سلیمان بن احمد طَبَرانی، همه ، با اسنادی كه خود دارند، روایت كرده اند از عبدالله حرث زَبیدی، از پیامبراكرم(ص) كه فرمود:" مردمان از مشرق زمین ( ایران) خروج كنند، و مقدمات حكومت مهدی را فراهم سازند". این مردم، همان كسانند كه با پرچمهای سیاه، از ایران ، بیرون خواهند آمد، و در حدیث ذكر شده اند و اینها هستند كه پیامبر(ص) امر كرده است همه مردم را كه با امیر آنان، یعنی: مهدی علیه السلام بیعت كنند.(6)

7- شیخ عبدالحق دهلوی:

احادیث بسیاری كه به حد تواتر رسیده است وارد شده، كه مهدی (ع ) از اهل بیت پیامبر(ص ) است و از اولاد فاطمه (س) است .(7)

8- شیخ ابوالعرفان صَبّان :

اخبار و احادیث، از پیامبر (ص)، به حد تواتر نقل شده است كه مهدی ظهور خواهد كرد. او از اهل بیت پیامبر( ص) است. او زمین را از عدل و داد پر خواهد كرد.(8)

9- ابوالفوز محمد امین بغدادی:

آنچه مورد اتفاق نظرعلماء است، این است كه مهدی (ع ) قائم آخرالزمان است. و او زمین را از عدل و داد می آكند. احادیث درباره مهدی (ع ) و ظهور او بسیار است.(9)

10- شیخ منصور علی ناصیف:

باب هفتم، درباره خلیفه مهدی- رضی الله عنه- در میان علمای سلف و خلف مشهور است، كه در آخرالزمان، به - حتم و یقین- مردی از اهل بیت پیامبر( ص ) ، كه نام او مهدی است، ظهور خواهد كرد. او بر همه كشورهای اسلامی استیلا خواهد یافت. مسلمانان همه پیرو او خواهند شد. او به عدالت رفتار می كند، و دین را قوت می بخشد. آنگاه دَجّال پیدا می شود. عیسی مسیح (ع ) از آسمان فرود می آید و دجال را می كشد، یا با مهدی در كشتن دجال همكاری می كند. سخنان و احادیث پیامبر (ص) درباره مهدی را، جماعتی از نیكان اصحاب پیامبر، نقل كرده اند و آن احادیث را بزرگان محدثین، در كتابهای خود، با اسناد و مدارك، گرد آورده اند. محدثان بزرگی مانند ابوداود، و ترمذی ، و ابن ماجَه، و طَبَرانی و ابویعلی، و بَزّار و امام احمد حَنبَل و حاكم نیشابوری - رَضی اللهُ عَنهُم اَجمَعین- جزء ناقلان احادیث مهدی هستند... این است عقیده اهل سنت، از سلف تا خلف.(10)

11- شیخ محمد عبده:

خاص و عام می دانند، كه در اخبار و احادیث، ضمن شمردن علائم قیام قیامت، آمده است كه مردی از اهل بیت پیامبر(ص) خروج می كند، كه نام او مهدی(ع) است. او زمین را، پس از آنكه از جور و بیداد آكنده باشد، از عدل و داد آكنده می سازد . در آخر ایام او، عیسای مریم(ع) از آسمان فرود می آید ، جِزیه را برمی دارد، صلیب را می شكند، و دجّال را می كشد.(11)

12- احمد امین مصری:

اهل سنت نیز، به مهدی (ع ) و مسئله مهدی یقیناً ایمان دارند.(12)

پی نوشتها:

1- المهدی الموعود، ج1، ص 200.

2- همان، ج 2، ص 72.

3- شرح نهج البلاغه، ج 2، ص535.

4- الامام الثانی عشر، ص 78، پانوشت.

5- طرازُ البُردَة، شرح قصیده برده بوصیری، از كتاب " الامام الثانی عشر"، ص 77، پانوشت.

6- " العرف الوردی"، از " المهدی الموعود..." ، ج 2، ص 72.

7- " اللمعات"، نقل از: " منتخب الاثر"، ص 3، از حاشیه " صخیح ترمذی"، ج 2، ص 46، چاپ دهلی ( 1342 ه.ق)

8- " اسعاف الراغبین"، ج 2، ص 140، چاپ مصر(1312 ه.ق) .

9- " سبائك الذهب فی معرفة قبائل العرب" ، ص 78.

10- غایة المامول، ج 5، صص 632 و 381.

11- تفسیر " المنار"، ج6، ص 57.

12- " المهدی المنتظر و العقل"، تالیف شیخ محمد جواد مغنیه لبنانی ، ص59.

نظرات

ارسال نظر

* فیلدهای ستاره دار حتما بایستی مقدار داشته باشند.